500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

s/y Sunrise zatonął na Bałtyku

20 października 2016

Dziś nad ranem, o godzinie 05.09 Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni odebrało sygnał wzywania pomocy z pokładu jachtu „Sunrise” należącego do Krystiana Szypki. Na jachcie znajdował się kapitan Jacek Zieliński, jeden z pomysłodawców i organizatorów Bitwy o Gotland.

W początkowym komunikacie SAR nastąpił błąd i mylnie podano nazwę jachtu jako Quick Livener. Było to związane z tym, że sygnał jaki odebrali ratownicy pochodził z osobistego nadajnika PLB należącego do Jacka. 

SY SUNRISE RADEK KOWALCZYK FOT KATARZYNA KOJ

s/y Sunrise w czasie Bitwy o Gotland 2014

W momencie nadania sygnału „Sunrise” znajdował się 20 Mm na północny wschód od Helu. O godz. 07.35 ratownicy z jednostki m/s „Sztorm” podjęli z tratwy oczekującego na pomoc żeglarza. Według informacji od niego uzyskanych, ok. godz. 0200 na jachcie wybuchł pożar, prawdopodobnie w wyniku spięcia instalacji elektrycznej. Ok. godz. 0300 „Sunrise” zatonął. O godzinie 0910 Jacek Zieliński został przekazany załodze karetki w porcie Hel. Przebywa w szpitalu z objawami hipotermii.

Krystian Szypka, właściciel Sunrise, poinformował, że Jacek odbywał samotne treningi na Bałtyku w związku z planami startu w regatach OSTAR.