500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

„GALE”

EDWARD „GALE” ZAJĄC

Znakomity żeglarz samotnik na najmniejszym jachcie „HOLLY” – długość 6,32 m.,pow. żagli 20 m2. W latach 2007 – 2011 przepłynął samotnie 5.000 Mm. odwiedzając porty polskie, szwedzkie, niemieckie i łotewskie.  Trzykrotnie brał udział w Bałtyckich Regatach samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”. Był jednym z najaktywniejszych  polskich żeglarzy samotnych na Bałtyku.


image1

 W 2012 roku brał udział w „Azory Jester Challenge 2012″. To prestiżowe regaty atlantyckie małych i trochę większych jachcików od 6,00 do 9,00 m. długości.

Edward Zając startował na swój rachunek, na własne ryzyko po własną satysfakcję. Prywatne środki finansowe jakimi dysponował oraz wyposażenie jachciku było mniej niż skromne.

Praktycznie nie były to klasyczne regaty, tylko pozbawione regulaminów „wyzwanie” (tak jak to było między Haslerem i Chichesterem kiedyś przed laty), przeliczniki regatowe i inne regulaminowe plusy i minusy się nie liczą. Interesujące jest czy ktoś dopłynął do mety, i ewentualnie w jakiej to było kolejności. Startujący robią to dla własnej satysfakcji, są amatorami, nie mają sponsorów, niczego i nikogo nie reklamują i nie wydają pieniędzy na PR – zamiast tego wolą doposażyć swój jacht – przeważnie własny, a jako taki raczej zadbany i „dopieszczony”.

Za swoje osiągnięcia otrzymywał wiele wyróżnień, miedzy innymi Puchar Telewizji Polskiej, nagrodę „Rejs Roku 2008” od redakcji miesięcznika „Żagle” , nagrodę ORiR „Wyspiarz” w Świnoujściu za samotne rejsy i udział w Regatach Unity Line, Żeglarz Roku 2011.

W 2014 roku miał wystartować w regatach Jester Challenge na piekielnie trudnej trasie OSTAR przez północny Atlantyk. W tym celu sprowadził i wyremontował swój kolejny jacht „Holly 2”, na którym z dumą nosił nową polską banderę otrzymaną z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ostatnim długodystansowym treningiem Edwarda miały być regaty Bitwa o Gotland, na które zgłosił się jeszcze wiosna jako jeden z pierwszych zawodników.

Wcześniej zgłosił się do zachodniopomorskich regat Bakista Cup, na które niestety już nie dotarł. W dniu 5 lipca 2013 roku ok. godz. 16.00 wypadł za burtę swojego jachtu w okoliacach Helu i pomimo zakrojonej na szeroką skalę akcji poszukiwawczej nie zostal uratowany. Jego ciało kilka dni później odnaleziono w okolicach wejścia do portu Gdańsk.

Regaty Bitw o Gotland w edycji 2013 zostały poświęcone pamięci Edwarda i wyjątkowo rozegrane na trasie Ustka-Gotland-Gdańsk jako Memoriał Edwarda „Gale” Zająca. Natomiast od roku 2014 ustanowiona została nagroda im. Edwarda „Gale” Zająca dla najwytrwalszego skippera. Przyznawana zawodnikowi, który jako ostatni przekroczy linię mety w zgodzie z regulaminem regat doceniać będzie tych, ktorzy pomimo braku szans na zwycięstwo do końca walczyc będą z własnymi słabościami i żywiołem na wzór niezłomnego Edka Zająca.

image2