500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

Kino „pod chmurką” w Wiosce Regatowej

16 września 2021

Tradycyjnie już, w przeddzień startu, zapraszamy do kina pod chmurką. Na seans zaprasza Jachtfilm. Tym razem obejrzymy dokument o Wojciechu Kaliskim i jego śmiałym projekcie budowy regatowego trimarana w latach 80. To mało znana, a niesamowita historia.

„Znam ryzyko pływania. Znam wiele wywrotek i zatonięć, analizowałem je setki razy, ale lubię też budować jachty i lubię się ścigać. Ryzyko jest i będzie zawsze, zwłaszcza teraz, gdy buduje się łódki coraz szybsze. A ten katamaran będzie najszybszy na Bałtyku. I jestem w stanie zrobić wszystko, wszystko, żeby pływać.”

Wojciech Kaliski.

Powyższy cytat pochodzi z filmu o postaci dość słabo znanej na arenie polskiego żeglarstwa, a na pewno wartej przybliżenia.  Na tegorocznej edycji Bitwy o Gotland pokażemy zrealizowaną przez redaktora naczelnego Magazynu Żagle,  Waldemara Heflicha, dwuczęściową filmową opowieść o Wojciechu Kaliskim, żeglarzu, który w epoce  pustych półek sklepowych budował jachty skutecznie rywalizujące z najlepszymi jednostkami regatowymi.

Wojciech Kaliski, doświadczony żeglarz, zafascynowany regatowymi wielokadłubowcami, na początku lat 80. buduje w Warszawie sklejkowy trimaran Almatur II,  a po jego utracie,  kilka lat później katamaran Almatur III.  Na budowanych jachtach planował startować w międzynarodowych regatach.  Na pierwszym , zdołał wystartować  jedynie w regatach z Plymouth do Villamouira.  Z kolei katamaran Almatur III  buduje do regat Ostar. To kolejna, pełna goryczy opowieść o budowie jachtu przeplatana jest trudnymi wspomnieniami utraty Almatura II.

Jeśli chcecie poznać historie obu tych jachtów, z takimi szczegółami jak opracowanie pierwszego polskiego ogłoszenia prasowego  o szukaniu sponsora w żeglarstwie, oraz czy za samochodem marki Polonez dało się holować 10 metrowy trimaran, to zapraszamy do Wioski Regatowej Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland w sobotę o godz. 21.30.

Filmy „Żeglarz” oraz „Żeglarz II”
Łączny czas obu filmów – ok. 40 minut.