500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

7 wspaniałych na starcie

12 września 2014

 Dziś w samo południe siedem jachtów i siedmiu samotnych żeglarzy wyruszyło z Gdańska na trasę trzecich regat BITWA O GOTLAND, aby okrążyć Gotlandię i bez zatrzymywania się powrócić do portu. Chmury i silna bryza towarzyszyły zawodnikom, którzy na turystycznych, często własnych jachtach zdecydowali się na niezwykłą przygodę. Samotne i non-stop pokonanie tej 500-milowej trasy to najtrudniejsze wyzwanie regatowe jakie można podjąć na polskich wodach.

W zależności od warunków atmosferycznych, ukończenie regat zajmie zawodnikom 3-4 doby i da kwalifikację do międzynarodowych regat oceanicznych samotników – m.in. OSTAR czy AZAB.

Regatowa prognoza pogody przewiduje stały, umiarkowany wiatr z kierunku NE o sile 5-6 stopni w skali Beauforta, lokalnie osiągający siłę 7. Mogą pojawić się chmury konwekcyjne przynoszące deszcz oraz silniejszy wiatr. Będą powstawały nad lądem i spływały nad morze w czasie pierwszych godzin po starcie.

Do rywalizacji stanęli: Krystian Szypka (s/y Polska Miedź), Jacek Zieliński (s/y Quick Livener), Radek Kowalczyk (s/y Sunrise), Maciej Ziemba (s/y Janeczka 2), Ryszard Drzymalski (s/y Konsal), Michał Weselak (s/y Wanda), Krzysztof Kołakowski (s/y Blekot). 

image1

fot. Mariusz Kowalski