500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

Żeglarze znacznie przyspieszyli

6 października 2012

Żeglarze znacznie przyspieszyli…

Oba jachty minęły Gotland, obecnie płyną bardzo szybko. Tak duża prędkość wiąże się dużym ryzykiem uszkodzenia żagli i takielunku.
Otrzymaliśmy dzisiaj informację, że Kpt. Szypka podczas dużego szkwału stracił jeden z żagli. Ryzyko jednak się opłaciło. Sunrise dogania Quicka.
Do mety utrzyma się wiatr 6-7 B. Tak duży wiatr utrzyma falę o wysokości 4 metrów.

Bitwa o Gotland to nie turystyczny rejs. Tu trzeba wyciskać z jachtów maksymalne prędkości. I tak właśnie obaj kapitanowie prowadzą swoje jednostki.
Jak dotąd zapowiadają się rekordowe czasy przebycia trasy przez obu żeglarzy.

Obecnie Kapitanowie są już bardzo zmęczeni. Doskwiera brak snu, przeszywające zimno i wszechobecna wilgoć. Jachty przechodzą najruchliwszy tor statków na Bałtyku. Ruch jest naprawdę duży. Nie ma mowy o odpoczynku i śnie przez najbliższe godziny. Kto wytrzyma tempo? Kto wyciśnie z jachtu większą prędkość?
Za burtą tylko przeszywająca ciemność, pustka i ryk morza, w głowie strach a jachty co kilkadziesiąt sekund nurkują w 4 metrowe  doliny fal z maksymalną prędkością.
Nic tam na środku Bałtyku nie przypomina przyjemnego sierpniowego rejsu. Jest to pojedynek na skraju wytrzymałości człowieka.

Na lądzie 24h na dobę pracują zespoły brzegowe. Zespół meteo w składzie Kazimierz Sawczuk, Maciej Sobolewski i Juliusz Orlikowski stanął na wysokości zadania.
W tak zmienną pogodę przewidział w pełni warunki na morzu. Kapitanowe dzięki tym informacjom mogą żeglować bezpiecznie i szybko. Jest to bardzo ważna część tej bitwy. Żaden z jachtów nie oprze się sztormowi 12B, a taki właśnie przeszedł dzisiaj przez Bałtyk. Na szczęście żeglarze byli na skraju tego sztormu i przetrwali go bezpiecznie.

Do mety 175 mil. Jachty w niedużej odległości od siebie rozpoczęły już najdłuższy na naszym Bałtyku Mach Racing.

Kpt Zieliński VS Kpt Szypka. Kto pierwszy  dotrze do mety w Gdańsku?

image1