500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

Wznowienie wyścigu o godzinie 1200

15 września 2015

Po sztormowej nocy, którą większość zawodników ze względów bezpieczeństwa spędziła w porcie w Visby, dziś o godzinie 1200 regaty Bitwa o Gotland zostaną wznowione.

IMG_2979

Dwie najwolniejsze jednostki, Drosomak (Aleksandra Emche) i Perła Gdyni (Bartek Czarciński) w nocy minęły Visby i pożeglowały dalej. Organizator regat był w kontakcie z zawodnikami, którzy uznali, że ze względu na zmianę kierunku wiatru, bezpieczniej będzie pozostać na morzu niż próbować pod wiatr dopłynąć do portu schronienia. Warunki w rejonie znajdowania się obu jachtów zapewniały osłonę przed najsilniejszym wiatrem i największą falą. Zawodnicy otrzymali dodatkowe prognozy, które pozwoliły im uniknąć wpłynięcia w rejon najgorszej pogody.

IMG_3082

Janeczka (Maciej Ziemba) spędziła noc w porcie w Burgsvik. Black Sambuca (Zbigniew Gutkowski) o godzinie 11:11:55 przecięła linię mety po przepłynięciu 529 Mm w czasie 47 godzin od startu. Globe (Tomasz Siekierko) o godzinie 1130 miał do celu jeszcze 87 mil.
„Jestem zmęczony, ale bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tych regatach. Nie było wcale łatwo, a od boi zwrotnej w dół do Gdańska pełne harakiri …” – mówił Gutek po przekroczeniu linii mety. „Trzy metry fali i 30 węzłów wiatru, maksymalny przechył, ciągła halsówka. Rzucało mną nawet w nawigacyjnej, chociaż dobrze się trzymałem. Maksymalnie przetestowałem jacht, to były warunki, przy których najczęściej zdarzają się awarie. Mnie też nie ominęły jakieś drobne usterki, np. urwała się lina od regulacji szyny grota. Ale pierwszy raz w tym roku miałem okazję popłynąć na maksimum możliwości jachtu, co sprawiło mi olbrzymią frajdę. Fajnie, że mamy na Bałtyku takie regaty” – dodał.

IMG_2993

Prognoza pogody na dzisiaj: „Po przejściu frontu atmosferycznego, który przemieszcza się nad Gotlandią, nastąpi zmiana kierunku wiatru na SW, 5-6B. Po wschodniej stronie Gotlandii, w dość szerokiej strefie, wiatr ustali swój kierunek równolegle do jej brzegu i będzie słabszy niż na otwartym morzu. Po południu stopniowo będzie skręcał na S, aby w okolicy godziny 2200 zmienić kierunek na SE (5B). Około północy możliwy deszcz.”

Milka Jung