500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

SAILBOOK CUP 2015

24 lipca 2015

Zbliża się meta najdłuższych polskich regat załogowych Sailbook Cup 2015 z Sopotu wokół Gotlandii do Sopotu na dystansie ok. 600nm (dystans ten wyznacza znajdująca się na północ od Gotlandii wyspa Gotska Sandon, którą organizator wybrał jako boję zwrotną). To nasze zaprzyjaźnione regaty a właśnie w czasie Sailbook 2012 narodziła się idea Bitwy o Gotland, dlatego czujemy się w obowiązku kilka słów o tej super imprezie napisać.

Tegoroczna edycja była jak poprzednie – bardzo udana. Wspaniała atmosfera już w przededniu startu w Sopocie: tradycyjny dzik i impreza dla skipperów to jeden z filarów tradycji tych wspaniałych regat. Po sobotnich uroczystościach z udziałem dygnitarzy i partnerów wspierających jachty w samo południe wyruszyły w kierunku Visby, gdzie jak zwykle wyznaczono metę pierwszego etapu. Już w niedzielny wieczór pierwsze jachty zacumowały w gotlandzkiej marinie a kolejne docierały mozolnie do celu. Nie obyło się bez awarii: podarte żagle, uszkodzone stery na tak trudnej trasie to nie niespodzianka ale przyjacielska atmosfera powoduje, że nikt nie zostaje bez wsparcia i pomocy innych zawodników. 

Dzień polski w Visby to już naprawdę ważne wydarzenie dla tego miasta, o czym może sprawdzić wysokie zainteresowanie lokalnych mediów i władz, które coraz bardziej angażują się w pomoc organizacyjną tego elementu Sailbook Cup. Ponad 30 polskich bander a do tego górująca na maszcie Fujimo wielka bandera z białym orłem nie pozostawiały wątpliwości, że w tej części portu mamy święto polskiego żeglarstwa. Wspaniała impreza integrująca środowiska bałtyckie i doskonała jak zwykle atmosfera ukoronowała moment odpoczynku żeglarzy, którzy w środę rano wyruszyć musieli w stronę północy by po okrążeniu Gotska Sandon zwrócić dzioby swych jachtów w kierunku Sopotu.

Niesamowite regaty, znakomita zabawa i emocje sportowe, duch fair play a do tego wspaniała idea wspierania walki z chorobą „klątwa ondyny” w ramach akcji „Płynę dla Leo” a wszystko dzięki niezwykłemu zaangażowaniu organizatora i wsparciu Partnerów. Te regaty to wzór dla innych. Czekając na ostatnie jachty na mecie już odliczamy dni do kolejnej edycji w przyszłym roku.mapa-2015-01-720x683