500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

Po pierwszej dobie – takie jest Mini!

11 września 2017

Po wczorajszym, spokojnym i prawie bezwietrznym starcie, warunki pogodowe są dla zawodników coraz lepsze. Południowy wiatr, którego prędkość stopniowo rośnie, pozwala na szybką żeglugę pełnymi kursami z wiatrem.

Liderem klasyfikacji w klasie Open o godzinie 1200 jest Morten Bogacki (MOJO). Sukces debiutującego w Bitwie niemieckiego żeglarza jest tym większy, że płynie on na jachcie Mini 650, jednym z trzech Mini – najmniejszych jednostek w tegorocznej flocie. „Bardzo się spieszę, bo muszę pod koniec tygodnia być w Berlinie” – mówił Morten przed startem. „Zrobię co mogę, żeby wrócić jak najszybciej”. Drugi w tej samej kategorii jest Marcin Wroński na FIDOO, kolejnym Mini.

 

Takie jest Mini” – komentuje Radek Kowalczyk, uczestnik wielu międzynarodowych regat w klasie MIni . „To małe, szybkie jachty, które lubią wiatry baksztagowe, takie, które czołówka ma w tej chwili. Widać, że chłopaki postawili spinakery i żeglują naprawdę szybko, a prowadzenie tego jachtu na spinakerze, samemu, nie jest proste. Za boją zwrotną zwolnią, bo zdecydowanie wolniej będą płynęli pod wiatr i nie będą mieli przewagi związanej z lekkim jachtem i dużą powierzchnią żagla. Ale do boi mają świetne warunki i mogą sporo odjechać większości rywali” – dodaje.

W klasie ORC prowadzi Piotr Parzy na HADRONIE, a w klasyfikacji bezwzględnej do mety – Mirosław Zemke na HOBARCIE. Czołówka regat znajduje się już pomiędzy Gotlandią a Olandią.

Jeszcze wczoraj z rywalizacji wycofał się Jacek Chabowski (POLLED2), dziś z kolei do portu zawrócił, również zgłaszając rezygnację, Przemysław Skibiński (VECTOR BALTICA). Obaj żeglarze przerwali wyścig z powodów technicznych. Tym samym na trasie pozostaje 20 jachtów.

Prognoza na dzisiejszy dzień przygotowana przez meteorologa regat, Juliusza Orlikowskiego, przewiduje dziś od godziny 1500 do wieczora wiatr południowy S, wiejący z prędkością od 20-22 (w porywach możliwe 24-27 węzłów) dla czołówki regat, dla pozostałych 16-18 węzłów (22-24), stopniowo skręcający w kierunku wschodnim E.

Pozycje jachtów, wraz z symulacją warunków meteorologicznych na trasie, można śledzić na bieżąco na stronie http://yb.tl/bitwa2017.