500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

Ostatnie przygotowania

9 września 2017

Już jutro, o godzinie 1200, w samo południe, żeglarze-samotnicy wystartują w regatach Bitwa o Gotland, pięciusetmilowym wyścigu non-stop dookoła Gotlandii.

 

Dziś od rana w porcie startu, Marinie Delphia w Górkach Zachodnich, trwają ostatnie przygotowania oraz przeglądy techniczne jachtów. Zawodnicy meldują się w biurze regat, odbierają pakiety startowe, dogrywają ostatnie szczegóły. Do godziny 1400 połowa jachtów znajdujących się w marinie przeszła już pomyślnie kontrolę techniczną.

 

Bitwa ewoluuje, z każdym rokiem wymagania dotyczące wyposażenia są trochę rozszerzone, ale to nikogo nie dziwi” – mówi sędzia główny regat, Tomasz Konnak. „Wszyscy zawodnicy są do kontroli przygotowani, a jachty sprawdzane zaraz po przybyciu do portu. Od tego roku są już realne możliwości składania protestów technicznych, co jest rewolucją i dopięciem ostatniego ogniwa rzetelnej rywalizacji” – dodaje.

 

Od godziny 1500 zawodnicy mogą korzystać z indywidualnych konsultacji z najbardziej doświadczonymi żeglarzami zaangażowanymi w organizację Bitwy o Gotland – Jarkiem Kaczorowskim, Radkiem Kowalczykiem, Krystianem Szypką oraz Jackiem Zielińskim. Doświadczenie tych żeglarzy z regat Mini Transat i OSTAR, a także z postępowania w sytuacjach kryzysowych na wodzie czy zarządzania snem w samotnej żegludze są warte przekazania.

 

Ostatecznym terminem, kiedy zawodnicy muszą dziś stawić się w porcie i tym samym potwierdzić swój udział w regatach, jest godzina 1700. Zaraz potem rozpocznie się szkolenie SAR, obowiązkowe dla wszystkich startujących. W tym roku będzie obejmowało akcje poszukiwawczo-ratownicze z wykorzystaniem helikoptera, a poprowadzi je ratownik doświadczony w prowadzeniu tego rodzaju operacji.

 

Na godzinę 1930 zaplanowano odprawę przedstartową zawodników, w trakcie której omówione zostaną procedury bezpieczeństwa i komunikacji oraz prognoza pogody na start.

Ostatnim punktem dzisiejszego programu będzie projekcja legendarnego filmu „The Wind” zorganizowana przez Jacht Film o godzinie 2100 specjalnie dla uczestników Bitwy, gości oraz wszystkich, którzy znajdą się dziś wieczorem w Marinie Delphia.

 

Jutro o godzinie 1000 odbędzie się przedstartowa konferencja prasowa, od godziny 1100 jachty będą wypływać z portu, a sygnał startowy rozlegnie się o godzinie 1200.