500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

Krajobraz po Bitwie

21 września 2015

W niedzielę, po ośmiu dniach walki na Bałtyku, ostatni zawodnik Bitwy o Gotland – Delphia Challenge 2015, dotarł bezpiecznie do Gdańska. Przed nami uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród zaplanowane na 7 listopada w zabytkowej Baszcie Łabędź, siedzibie Polskiego Klubu Morskiego.

W tym roku Puchar Wielkiej Żeglarskiej Bitwy o Gotland wywalczył Jacek Zieliński reprezentant Warmii i Mazur na jachcie Quick Livener, tym samym zdobywając tytuł Morskiego Mistrza Polski Samotników w klasie ORC 1. Wicemistrzem w tej klasie, choć naprawdę niewiele brakowało do zwycięstwa, został Piotr Falk i jego jacht Bluesina. Brązowy medal Polskiego Związku Żeglarskiego zdobył Zenon Jankowski na s/y Oceanna. W klasie ORC 2 mistrzostwo wywalczył Kuba Marjański na jachcie Busy Lizzy, srebro wypracował czterodniową przeprawą Tomasz Ładyko na s/y Double Scotch, a trzecie miejsce zajął zeszłoroczny uczestnik Ryszard Drzymalski ze swoim Konsalem. W klasie OPEN zwyciężył Krzysztof Fojucik na jachcie OFO, który jako pierwszy przeciął linię mety w czasie bezwzględnym. Wicemistrzostwo osiągnął Andrzej Kopytko przygotowujący się do startu w oceanicznych regatach Ostar na jachcie True Delphia. Trzecie miejsce wywalczył Krzysztof Kołakowski na mini 650 Arao.

IMG_0446

Niewielkie różnice czasowe świadczą o niezwykle wyrównanym poziomie zawodników przybyłych z całej polski. Większość jachtów przybyła w czwartek i piątek do Mariny Delphia w Górkach Zachodnich, która dzięki uprzejmości Delphia Yachts przez tydzień zmieniona została w prawdziwą Wioskę Regatową. Tutaj każdy zawodnik był powitany jak bohater, mógł się posilić i zregenerować, choć o spaniu nikt nie myślał z racji wspaniałej atmosfery panującej w marinie. Wszyscy zawodnicy dzielili się wrażeniami z trasy ale także bardzo ciepło wypowiadali się w temacie poziomu bezpieczeństwa regat. Można zatem śmiało stwierdzić, że w Polsce powstały regaty na miarę Fastnet czy Sydney-Hobart a organizatorzy zapewnili, że będą nadal rozwijać profesjonalizm tej imprezy.

W sobotę o godzinie 0815 z portu w Vandburg na Gotlandii po usunięciu awarii w drogę powrotną wyruszył jacht Drosomak prowadzony przez Aleksandrę Emche, jedyną kobietę w stawce. Ola potwierdziła, że zamierza dokończyć trasę Bitwy i otrzymała aktualne prognozy. W niedzielny wieczór Drosomak wrócił do Gdańska a dzielna pani skipper potwierdziła już chęć ponownego startu w przyszłorocznej Bitwie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2015 pełna była bezprecedensowych wydarzeń. Rekordowa ilość zawodników, wystartowało 20-tu ale 19-tu opłynęło Gotlandię – ze względu na poważną awarię wycofać musiał się Kuba Strzyczkowski. Równocześnie z zawodnikami głównych klas Bitwy odbył się pierwszy na Bałtyku wyścig jachtów klasy Imoca 60 – Zbyszek Gutkowski zmierzył się z Tomkiem Siekierko i jak przekazali obaj panowie łatwo nie było. Także po raz pierwszy i mamy nadzieję ostatni Bitwa musiała zostać wstrzymana na kilkanaście godzin ze względów bezpieczeństwa – z uwagi na silny sztorm po wschodniej stronie wyspy z falami w granicach 4 metrów, które realnie zagrażały życiu zawodników. Żeglarzy samotników osłaniały dwa jachty bezpieczeństwa – Delphia XII i Fujimo, dzięki czemu zapewniony był stały kontakt oraz bieżące informacje i ostrzeżenia dla zawodników.

Kolejna Bitwa o Gotland już za rok. Większość zawodników deklaruje ponowny w niej udział. Także sponsorzy podtrzymują chęć dalszej współpracy. Zapowiada się zatem jeszcze lepsza impreza, która już dziś śmiało aspiruje do grona najtrudniejszych na świecie wyzwań dla żeglarzy samotników.

IMG_1272

Dziękujemy sponsorom: Delphia Yachts i Work Service oraz Henri Lloyd, Ocean Sails, Charter.edu, naszym partnerom: Klubowi Żeglarzy Samotników, Zachodniopomorskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu, Elbląskiemu Okręgowemu Związkowi Żeglarskiemu oraz wszystkim osobom, które wsparły organizację regat, a także mediom za bieżące relacje umożliwiające kibicom śledzenie wyścigu we wszystkich kanałach informacyjnych.

Dziękujemy również Wam, kibicom na lądzie i wodzie, śledzącym informacje w mediach, tym którzy żegnali zawodników, żeglowali z nimi na trackingu, a potem witali przybyłych na wodach Zatoki Gdańskiej.

Krystian Szypka

 

WYNIKI:

ORC

ORC 1

ORC 2

OPEN

IMOCA