500nm

Start   19 września 2021 o godz. 12:00

Bitewne rekordy

6 września 2016

Zawodnicy Bitwy o Gotland – Delphia Challenge mają do pokonania ponad 500 mil. Trasa regat prowadzi z Gdańska dookoła Gotlandii, a właściwie dookoła dwóch wysp: Gotland i Faro. Jachty muszą opłynąć te szwedzkie wyspy prawą burtą, przy czym obowiązkowym punktem zwrotnym jest północny znak kardynalny SALVOREV. Meta znajduje się w okolicach Portu Północnego w Gdańsku.

Dotychczasowy rekord Bitwy wynosi 62 godziny i 15 minut (2 doby 14 godzin o 15 minut). Ustanowił go Krystian Szypka podczas II edycji Bitwy o Gotland w 2013 roku na jachcie Polska Miedź (Delphia 40). Pokonał on dystans 531 mil morskich ze średnią prędkością 8,53 węzła. W czasie tamtej edycji warunki pogodowe były bardzo trudne „Bardzo mocny wiatr dochodzący nawet do 40 węzłów i agresywne zafalowanie” – wspomina Krystian – „Polska Miedź, na której płynąłem jest ciężkim jachtem, przygotowanym do żeglugi oceanicznej, a to spowodowało, że dużo efektywniej płynęło mi się w takich właśnie warunkach „

sy-polskamiedz-fot-j-zielinski  sy-polska-miedz-m

W 2015 roku po raz pierwszy w historii wyścigów na Bałtyku zmierzyły się jachty klasy IMOCA. Towarzyszyły one IV edycji Bitwy o Gotland – Delphia Challenge lecz płynęły w osobnej klasyfikacji. Zbigniew Gutkowski na jachcie Black Sambuca przepłynął wtedy wyznaczoną trasę w 47 godzin 11 minut i 55 sekund ustanawiając tym rekord dla jachtów regatowych klasy IMOCA.

Ciężko dziś określić czy rekord trasy ustanowiony w 2013 roku zostanie w V edycji Bitwy pobity. Wiele zależy od warunków pogodowych, których jeszcze nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć. Jednak pewne jest, że pobity zostanie inny rekord. Po raz kolejny wzrosła ilość zgłoszonych zawodników. Na liście startowej ze względów bezpieczeństwa znajdzie się ograniczona przez organizatorów grupa 25 wojowników, natomiast na liście rezerwowej mamy dodatkowe 7 potwierdzonych zgłoszeń. Pobity zostanie też drugi, mniejszy rekord. Na starcie pojawi się najmniejsza jednostka w historii zmagań – jacht Atlantic Puffin o długości zaledwie 6,36 m, czyli nieco mniejszy niż startujące już u nas jachty klasy Mini 6.50. Także ilość kobiet startujących w bitwie będzie „rekordowa”, ponieważ mamy już 2 Panie a to oznacza wzrost o 100% :)

Aleksandra_Emche1 Asia Pajkowska